aktualności

Festiwal Rabka 2015Pełną parą ruszyły przygotowania do drugiej edycji Rabka Festival, która odbędzie się w dniach 9-12 lipca 2015 roku. Program już jest gotowy. Wkrótce ujawnimy niektóre szczegóły i pierwsze nazwiska gości.

Strona internetowa Rabka Festival 2015 ruszy na początku nowego roku.

Do tego czasu wszelkie aktualności można będzie znaleźć na naszym fanpage’u: www.facebook.com/rabkafestival

Konkurs literacki dla dzieci Widmark, Widłak i ty!, ogłoszony 13 lipca 2014 podczas Festiwalu w Rabce, został rozstrzygnięty!

Festiwal literatury dla dzieci w RabceNagrodę główną, wyjazd do muzeum literatury dla dzieci w Junibacken zdobyła

Ronja Szych-Karwat, lat 7

za niezwykłe opowiadanie o dziewczynce, która uratowała marynarzy, kapitana, wszystkich, o chłopcu, który schował się pod jej łóżko, apotem na suficie, o walizce przeogromnej, pierożkach z truskawkami i schodach wielkich, które nie były kręcone, jak myślicie.

A oto dzieci, których prace otrzymują wyróżnienia (w kolejności alfabetycznej):

WYRÓŻNIENIA PIERWSZEGO STOPNIA (nagroda: 10 książek Zakamarków)
Antoni Chrzanowski z Warszawy
Leon Lisowski z Warszawy
Amelia Maciejewska z Poznania
Wiktoria Paulus z Poznania
Amelia Szygenda z Poznania
Tymoteusz Werner z Gdańska

WYRÓŻNIENIA DRUGIEGO STOPNIA (nagroda: 5 książek Zakamarków)
Tomasz Gwardyś z Warszawy
Anna Jagłowska z Lubonia
Helena Kosmala z Warszawy
Jakub Król z Warszawy
Emilia Kuźmiczuk z Lublina
Hanna Niklewicz z Poznania
Pola Rutka ze Szczecina
Hanna Spławska z Kamionek
Maria Wachowiak z Biskupic
WYRÓŻNIENIA TRZECIEGO STOPNIA (nagroda: 2 książki Zakamarków)
Julia Antosz z Krakowa
Agnieszka Argasińska z Krakowa
Marta Cybichowska z Poznania
Laura Gajaszek z Puław
Niccolo Karol Garibotto z Sestri Levante
Małgorzata Grochalski z Poręby
Jan Jankowski z Jerzykowa
Marianna Kasprzak z Warszawy
Wojciech Kopka z Poznania
Tymoteusz Kosmenda z Gdańska
Alicja Kulma z Warszawy
Mateusz Luciński z Ostrowa Wielkopolskiego
Mateusz Płaczkowski z Przeźmierowa
Radosław Preisler z Mosiny
Piotr Stelmaszek z Iwin

Nagrodzone zostały również szkoły, które nadesłały przynajmniej 5 prac swoich uczniów. Dziękujemy nauczycielom i bibliotekarzom za zaangażowanie. Szkoły te otrzymają po jednej książce Zakamarków do biblioteki szkolnej:

Zespół Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Bolesława Chrobrego w Biskupicach
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dominowie
Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Przeźmierowie
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pyzdrach
Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Skórzewie
Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu
Zespół Szkół z Klasami Integracyjnymi i Specjalnymi nr 1 w Poznania
Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 we Wrześni
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Oleśnie
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Katowicach
Szkoła Podstawowa nr 4 w Puławach
Szkoła Podstawowa nr 7 w Poznaniu
Szkoła Podstawowa nr 8 w Żarach
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 10 w Warszawie
Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu
Szkoła Podstawowa nr 44 w Gdańsku
Szkoła Podstawowa nr 138 w Krakowie

„Wiadomości Rabczańskie” o naszym festiwalu.

W najnowszym numerze „Wiadomości Rabczańskich” bardzo interesująca rozmowa z gośćmi Rabka Festival: Barbarą Gawryluk, Wojciechem Widłakiem i Martinem Widmarkiem. Dzięki uprzejmości redakcji tekst dostępny jest tutaj.

Film animowany stworzony przez dzieci

Podczas Festiwalu literatury w Rabce dzieci, pod okiem Marty i Cezarego Skrockich samodzielnie tworzyły animacje pod tytułem „Lasse, Maja i tajemnica Rabki”. Zobaczcie efekty ich pracy.

List od Marszałka Województwa

Organizatorzy Festiwalu  otrzymali list od Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, z prośbą o przekazanie podziękowań wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia.

 

festiwal literatury dla dzieci w Rabce

UWAGA! Konkurs!

Podczas festiwalu literatury dla dzieci w Rabce, Martin Widmark i Wojciech Widłak postanowili napisać wspólną książkę, którą wyda Wydawnictwo Zakamarki.

Ogłoszono również konkurs dla Czytelników.

festiwal literatury da dzieci w Rabce

Oto początek opowieści Martina Widmarka, Wojciecha Widłaka i TWOJEJ:

Pewnego razu byli sobie chłopiec i dziewczynka, mniej więcej w twoim wieku. Codziennie rano przychodzili na brzeg morza. Nigdy jednak się nie widzieli. Jak to możliwe? Morze było ogromne, wydawało się, że ciągnie się od brzegu aż do końca świata. Ale wcale tak nie było. Morze miało dwa brzegi – chłopiec mieszkał na jednym, a dziewczynka na drugim.

Któregoś ranka…

 

Dokończ opowieść i weź udział w konkursie.

Przeczytaj uważnie regulamin, napisz i przyślij swoją opowieść z dołączonym wypełnionym formularzem zgłoszeniowym. Termin nadsyłania prac upływa 30 września 2014.

Do wygrania wyjazd do Sztokholmu i wizyta w muzeum literatury dla dzieci Junibacken oraz 150  książek Wydawnictwa Zakamarki.

Życzymy powodzenia!

festiwal literatury da dzieci w Rabce
festiwal literatury da dzieci w Rabce

 

Widmark i Widłak napiszą wspólnie książkę

festiwal literatury dla dzieci w RabceW ostatnim dniu „Rabka Festival – Lato z książką: twórcze wakacje dla małych i dużych” ogłoszono rozpoczęcie polsko – szwedzkiego projektu literackiego. Popularni i kochani przez dzieci pisarze: Martin Widmark, autor bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” oraz Wojciech Widłak, twórca „Pana Kuleczki” i „Wesołego Ryjka” napiszą wspólnie książkę.

Podczas festiwalu Autorzy napisali wspólny początek. Teraz każdy pojedzie do swojego domu i dopisze ciąg dalszy historii. W ten sposób powstaną dwie opowieści, które Wydawnictwo Zakamarki wyda w formie jednej książki. Mamy nadzieję, że ta sama książka ukaże się również  po szwedzku.

Napisany w Rabce początek książki zostanie w środę, 16 lipca opublikowany, wraz z regulaminem ogłoszonego konkursu,  na stronach internetowych www.zakamarki.pl i www.rabkafestival.pl . Młodzi czytelnicy (6-9 lat) będą mogli  samodzielne dokończyć opowieść. Główną nagrodą będzie wyjazd do muzeum literatury dla dzieci w Junibacken, gdzie miedzy innymi można zobaczyć wystawę o „Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai”.

 

Spotkania autorów z dziećmi

Podczas spotkania Martin Widmark pokazał dzieciom w jaki sposób planować opowiadania i zachęcał do tego, by same je pisały. Część dzieci, z pomocą pisarza i Barbary Gawryluk, zaczęły tworzyć swoje historie już podczas spotkania. Twórca przywiózł ze sobą słynną księgę, w której zapisuje wszystkie pomysły na następne książki.

Joanna Olech wspaniale bawiła się z dziećmi. Aby zwyciężyć w przygotowanych przez pisarkę konkursach, najmłodsi czytelnicy musieli użyć swojej wyobraźni i popisać się kreatywnością. Zgromadzoną publiczność i samą autorkę zaskoczyła trafność pytań dzieci.

Uczestnicy Festiwalu fantastycznie bawili się podczas spotkań.

festiwal dla dzieci w Rabce festiwal dla dzieci w Rabce festiwal dla dzieci w Rabce festiwal dla dzieci w Rabce festiwal dla dzieci w Rabce festiwal dla dzieci w Rabce festiwal dla dzieci w Rabce

Czytanie „na dobranoc”

Specjalnie dla wypoczywających w Rabce dzieci, Tomasz Schimscheiner i Jerzy Stuhr przeczytali fragmenty książek: „Kaktus, dobry pies” Barbary Gawryluk oraz „Nowe przygody Bolka i Lolka”.

Festiwal literatury dla dzieci w Rabce Festiwal literatury dla dzieci w Rabce Festiwal literatury dla dzieci w Rabce Festiwal literatury dla dzieci w Rabce Festiwal literatury dla dzieci w Rabce

Festiwal trwa!

W Parku Zdrojowym (Tężnia Solankowa) można cały czas oglądać ilustracje Roberto Innocentiego. Na warsztatach dzieci poznały tajemnice powstawania lalek oraz animacji filmowej. Podczas spotkań z wykładowcami Uniwersytetu Jagiellońskiego, dorośli mogli dowiedzieć się więcej o tym jak czytać z dzieckiem. Martin Widmark natomiast opowiedział o autorskim projekcie promocji czytelnictwa w Szwecji.

festiwal literatury dla dzieci w Rabce festiwal literatury dla dzieci w Rabce Festiwal literatury dla dzieci w Rabce