twórcy

Martin Widmark jest jednym z najpopularniejszych współczesnych szwedzkich autorów książek dla dzieci. Przez 10 lat pracował w szkole podstawowej w Rinkeby. Był również nauczycielem w szkole średniej, uczył imigrantów języka szwedzkiego i napisał kilka podręczników.

Jego seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” cieszy się niesłabnącą popularnością i nie schodzi z list bestsellerów w wielu krajach. Została przetłumaczona na ponad trzydzieści języków. W Polsce, w tłumaczeniu Barbary Gawryluk, ukazało się dotąd dwadzieścia tomów serii.

Obok pisania książek, Martin Widmark zaangażowany jest w projekt „Czytająca klasa”, który ma doprowadzić do wzrostu umiejętności czytania ze zrozumieniem wśród dzieci i dorosłych.

 

WidłakWojciech Widłak to polski autor  książek dla dzieci, znany szczególnie dzięki serii książek o Panu Kuleczce i Wesołym Ryjku. Współpracował  także przy tworzeniu podręczników.

Z wykształcenia jest specjalistą ds. stosunków międzynarodowych. Był  wieloletnim redaktorem czasopism dla dzieci, w tym miesięcznika „Dziecko”, w którym, w 1998 roku,  zadebiutował jako autor opowiadań. Napisał  około dwudziestu książek.

Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej (2008), nagrodę Best European Schoolbook Award (2009), główne nagrody w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka (2010 i 2011), Pióro Fredry (2011), nagrodę Guliwer w krainie Liliputów (2013).

 


Anna Czabanowska WróbelAnna Czabanowska-Wróbel
 – profesor literaturoznawstwa, wykłada na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w historii literatury Młodej Polski oraz badaniach nad poezją współczesną.

Stworzyła Ośrodek Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest jurorem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego – kiedyś była jej laureatką.

Jej zainteresowania naukowe obejmują: literaturę Młodej Polski, przemiany w poezji polskiej od końca XIX wieku do współczesności, badanie wyobraźni poetyckiej, baśń w literaturze, literacki temat dziecka i dzieciństwa.

 

Barbara Gawryluk ukończyła filologię szwedzką na Uniwersytecie Jagiellońskim i tłumaczy z języka szwedzkiego, między innymi książki Martina Widmarka.

Od 1992 roku jest dziennikarką Radia Kraków.  Odpowiada za programy literackie oraz prowadzi autorską audycję „Alfabet”, skierowaną do dzieci i młodzieży. W 2010 roku za upowszechnienie czytelnictwa w swoich audycjach radiowych otrzymała nagrodę  polskiej sekcji IBBY.

Pisze książki dla dzieci, które otrzymały wiele nagród, m. innymi: Dziecięcy Bestseller Roku 2007 za książkę Dżok. Legenda o psiej wierności,  Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Zuzanka z pistacjowego domu. W 2014 roku za książkę Mali bohaterowie została nagrodzona Międzynarodową Nagrodą 112 Award.

 

 

Wojciech Kusiak – rabczanin, absolwent krakowskiej AWF – kierunku Turystyka i UJ – muzealnictwa, zastępca dyrektora Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Od wielu lat członek Związku Podhalan Oddziału Gorczańskiego oraz działającego przy Oddziale zespołu regionalnego „Robcanie”.

Na swoim koncie ma wydane dwa tomiki wierszy „Zalubiony cas”(2002 r.) oraz „Sosrembowe serce”( 2004 r.) Laureat wielu konkursów literackich. Na stałe współpracuje z „Wiadomościami Rabczańskiemi”, gdzie ukazują się „Godki pisane gwarą” i „Patrzency ze sałasa”.

Miłośnik Gorców i górskich wycieczek, a także literatury i historii regionu.

 

Tomasz Z. Majkowski – doktor nauk humanistycznych, pracownik Wydziału Polonistyki UJ.

Zajmuje się badaniem kultury popularnej i mediów elektronicznych, szczególnie interesuje się fantastyką i grami wideo.

Dawniej tłumacz, redaktor i twórca gier wideo, planszowych i fabularnych, obecnie – z braku czasu – wyłącznie gracz.

 

 

Monika Rzonca ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Brała udział w życiu artystycznym we Włoszech. Od 2009 roku prowadzi plenery i warsztaty malarskie w Rabce i aktywnie angażuje się lokalną działalność kulturalną.

Od 2008 roku pracuje nad projektem pisarskim “Cztery pory Rabki-opowiastki dla dzieci”. W ramach pracy nad książką, w 2010 roku w Mediolanie, wzięła udział w warsztatach dla ilustratorów, ze światowej sławy ilustratorem Roberto Innocentim.

 

 

Festiwal literatury dla dzieci w Rabce

Cezary Skrocki – absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku, w latach 2000-2013 aktor animator w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju. Obecnie współtworzy Teatr „Chrząszcz w Trzcinie”. W ramach Stowarzyszenia Lokomotywa realizował liczne projekty kulturalne na terenie Rabki-Zdroju. Prowadzi warsztaty teatralne, lalkowe i animacji filmowej. Ojciec 2 synów, kreatywne czytanie z elementami warsztatu teatralnego wykształcił, wypróbował i udoskonalił na własnych dzieciach.

 

 

Marta Skrocka – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w specjalizacji Film Animowany, reżyserka filmów animowanych, projektant graficzny, scenografka. Za film „Wiek kamienia” uzyskała nagrodę Specjalnego Złotego Jabberwocky dla najlepszej animowanej etiudy studenckiej na XV Międzynarodowym Festiwal Filmowym Etiuda & Anima (Kraków, 2008). W ramach Stowarzyszenia Lokomotywa realizowała liczne projekty kulturalne na terenie Rabki-Zdroju.

Od 2005 roku prowadzi wraz z mężem warsztaty animacji poklatkowej, m.in. w Rabce, Nowym Targu, Krakowie, Zakopanem oraz na festiwalach w Czechach i na Słowacji. Filmy zrealizowane pod ich opieką są z powodzeniem pokazywane na licznych festiwalach filmowych.

 

Festiwal literatury dla dzieciw Rabce

Joanna Olech – z wykształcenia grafik, autorka ilustracji do wielu książek, laureatka prestiżowych nagród. Jej debiutem literackim była „Dynastia Miziołków” (1994), bardzo zabawny serial powieściowy dla dzieci. Wśród wielu napisanych przez nią książek, szczególnie lubiane są przygody smoka Pompona i jego smoczych dzieci: Pulpeta i Prudencji. Joanna Olech jest wielką popularyzatorką literatury dziecięcej. Publikuje artykuły na ten temat na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej”.

 

 

festiwal literatury dla dzieci w RabceNina Handzel – Karpus –  absolwentka liceum plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu, kierownik pracowni plastyczno – technicznej  Teatru Lalek „Rabcio”, w którym od wielu lat tworzy lalki, kostiumy i dekoracje. Współtwórca kilkunastu scenografii  teatralnych w kraju i za granicą. Współpracowała z największymi  polskimi  reżyserami  i scenografami. Kilkakrotnie uczestniczyła w realizacji oprawy scenograficznej Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcego „Spotkania Dzieci Gór” w Rabce – Zdroju oraz ogólnopolskiego Festiwalu  Muzyki Dawnej w Starym Sączu. Uhonorowana medalem  „Zasłużony dla Kultury  Polskiej” przyznanym przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Jerzy Stuhr –
jeden z najwybitniejszych i najbardziej lubianych polskich artystów: aktor, reżyser, wykładowca i wieloletni rektor Krakowskiej PWST, a także autor kilku książek, które, podobnie jak filmy i spektakle z jego udziałem, spotkały się z gorącym przyjęciem. Uwielbiany przez dzieci, zwłaszcza za znakomitą interpretację przygód Mikołajka oraz Bolka i Lolka w wydaniach audiobookowych i dubbingową rolę Osła w „Shreku”. Wielki przyjaciel Rabki.

 

 

Tomasz Schimscheiner festiwal dla dzieci w RabceTomasz Schimscheiner – aktor, związany na stałe z Teatrem Ludowym w Krakowie. Absolwent krakowskiej PWST. Występował w wielu filmach emitowanych w kinach (m. innymi: Legenda Tatr, Śmierć jak kromka chleba, Zawrócony, Anioł w Krakowie, Zakochany Anioł) i w popularnych serialach(m. innymi:  Na Wspólnej, Szpilki na Giewoncie, Komisarz Alex).

fot. Roman Chełmowski